joi, 5 iulie 2012

Baraj Liga A Prahova - Voința Vadu Părului a promovat în Liga A

Voința Vadu Părului - Unirea Cocorăștii Colț 2-0
Stadion: ”Matizol”, Ploieşti. Spectatori: circa 300. Au marcat: Marian Nicolae (36), Oprea (86-penalti)/-.
Voinţa: Braiculescu (cpt.) - Vişan, A. Ivan (85 Dobre), Funieru, A. Filip - Voicu (90 Frusinoiu), Bociu, Caliţa, Lupu - M. Nicolae (78 Cîrstea) - Oprea. Rezerve neutilizate: V. Filip, M. Radu.Antrenor: Romulus Cernat
Unirea: C. Manea - Păduraru (72 Fănică), Balaş (82 I. Radu), D. Pandele, Boboc - Bălan, Cărnuţă, S. Ivan, Popescu (46 Bundă) - Kiru, M. Pandele (cpt.). Rezerve neutilizate: Cîrstea - N. Costache, Lambă. Antrenor: Marius Mănăloiu.
Arbitri: Ovidiu Oprea - Emil Mateescu, Constantin Pantilimonescu (toţi, din Ploieşti). Observator: Mihail Ionescu (Ploieşti).
Cartonaşe galbene: Vişan (13), Funieru (19), A. Ivan (20), Nicolae (28), A. Filip (83)/M. Pandele (19), Boboc (33), Păduraru (52), Bălan (71).

Ieri, pe stadionul ploieștean „Matizol”, s-a desfășurat finala pentru promovarea în campionatul Ligii A Prahova, între echipele Voința Vadu Părului, reprezentanta Seriei Est a Ligii B Prahova, și Unirea Cocorăștii Colț, care a ocupat a doua poziție în Seria Vest. În primul meci al celor două finaliste, acestea s-au distrat, realmente, cu formația AS Găzarul Surani, învingând la scoruri de fotbal-tenis. De aceea, se anunța un meci mult mai intens și mai îndârjit între aceste două echipe.

Balanța s-a înclinat, în meciul de ieri, în favoarea echipei Voința Vadu Părului, care a deschis scorul prin M. Nicolae în minutul 36. În minutele în care s-ar fi putut încerca o relansare, Voința a punctat decisiv, pentru 2-0, după ce aceștia au obținut o lovitură de pedeapsă transformată de Oprea, cu patru minute înainte de final. Astfel, Voința Vadu Părului se alătură echipelor Brădetul Ștefești, Gloria Plopu și Precizia Breaza, care au reușit, de asemenea, promovarea în primul eșalon fotbalistic, în timp ce Unirea Cocorăștii Colț va disputa și următorul sezon în a doua ligă județeană. Rămân, totuși, la părerea că vom mai avea și alte „surprize” înaintea debutului campionatelor județene de fotbal.