joi, 28 iunie 2012

Baraj Liga A Prahova - Unirea spulberă Găzarul

Unirea Cocorăștii Colț - AS Găzarul Surani 7-1 (3-1)
Au marcat: Popescu (13), M. Pandele (35, 49), Cărnuță (41, 55), Manea (66-pen.), Ivan (87) / Apostol (8)
Unirea: C. Manea -Popescu (57 Ivan), D. Pandele, Balas, Boboc (76 Petre) - Păduraru, Bălan, Simion (65  Bundă), Cărnuţă - Kiru (69 Fănică), M. Pandele. Antrenor: Marius Mănăloiu.
Găzarul: Ghiţă - Brătulescu, Predeleanu, Gheorlan, Ionescu (74 Tudose) - G. Stăncioacă (63 David), Bucur, Joiţa (61 Sârghie), Oancea - B. Stăncioacă, Apostol. Antrenor: Ion Alexe.
Cartonașe galbene: -/Joiţa (33), Oancea (50), Bucur (52), Apostol (62), Gheorlan (80)
Arbitri: Mihai Amorăriței (Câmpina) - Cristian Lefter (Urlați), Louis Oprescu (Ploiești). Observatori: Constantin Safta (Iordăcheanu), Teodor Negoiță (Măgurele)

În primul meci de baraj pentru promovarea în Liga A Prahova, disputat ieri, pe stadionul „Matizol” din Ploiești, s-au întâlnit echipele Unirea Cocorăștii Colț (locul 2 în Seria Vest) și AS Găzarul Surani (locul 3 în Seria Nord).
Deși echipa din Surani a condus ostilitățile încă din minutul al optulea, cu 1-0, printr-o reușită a lui Apostol, scorul s-a schimbat într-un mod dramatic pentru aceștia, cei din Cocorăști reușind să revină excelent în meci și să puncteze de șapte ori fără să mai primească vreun gol. Egalitatea a fost restabilită peste doar 5 minute de la deschiderea scorului prin Iulian Popescu, iar conducerea a fost preluată cu 3-1 până la pauză prin reușitele lui Marian Pandele și Cărnuță. Aceiași doiu jucători au înscris și imediat după pauză, în aceeași ordine, în minutele 49 și 55. Peste alte 11 minute, chiar portarul Costin Manea (foto) și-a trecut numele pe tabelă, pentru ca, în minutul 87, Ivan să închidă tabela la un scor care ne scutește de orice comentariu. Unirea Cocorăștii Colț ia, astfel, o opțiune serioasă pentru promovarea în Liga A, în timp ce Găzarul Surani ar avea nevoie de mai mult de o minune pentru a mai spera.

Următorul meci contând pentru baraj se va disputa pe același stadion, sâmbătă, cu începere de la orele 11.00, între AS Găzarul Surani și Voința Vadu Părului.

Sursă casetă tehnică: frf-ajf.ro/prahova