joi, 31 mai 2012

Liga A Prahova - Avancronica Etapei a XXXII-a

Etapa poate fi decisivă în alegerea campioanei; Unirea Câmpina dispută, la Brebu, un meci care totuși devine unul complicat, datorită situației în care se află gazdele de sâmbătă. Celelalte contracandidate ale brebenilor la retrogradare, Caraimanul Bușteni și Carpați Sinaia, primesc replica a două echipe puternice, și anume Avântul Măneciu și Petrolistul Boldești, în meciuri imposibile. Etapa va fi deschisă de Progresul Drăgănești, care primește vizita micilor astriști ploieșteni.

Programul complet al etapei este:

CS Bănești-Urleta - Chimia II Vadu Săpat 3-0

Sâmbătă, 02.06.2012

Progresul Drăgănești - Astra III Ploiești (2-1)
Carpați Sinaia - Petrolistul Boldești (0-2)
AFC Brebu - Unirea Câmpina (0-1)
CS Vispești Blejoi - Petrolul II Ploiești (3-1)

Duminică, 03.06.2012

Avântul Măneciu - Caraimanul Bușteni (2-1)
CS Păulești - Dero Ploiești (2-1)
Tinerețea Izvoarele - Unirea Urlați (1-3)

CIS Construct Tăriceni – NG Brătăşanca 2-6

Clasamentul este condus cu 60 de puncte de Victoria Pisculești, urmată la 1p distanță de Viitorul Crivina și la 5 de Progresul Puchenii Moșneni.

miercuri, 30 mai 2012

Liga I - Rednic, instalat la Petrolul Ploieşti

Astăzi, conducerea FC Petrolul a anunţat venirea lui Mircea Rednic ca tehnician al formaţiei ploieştene; în vârstă de 49 de ani, Rednic a mai condus ca antrenor echipele Dinamo Bucureşti, Rapid Bucureşti, FCM Bacău, FC Vaslui şi Astra Ploieşti din România, şi Al-Nasr, din Arabia Saudită. Rednic îi va lua locul pe banca tehnică lui Gigi Mulţescu, care a fost instalat ca antrenor în luna martie a acestui an.

Rednic va fi prezentat mâine, la oră 11, în cadrul unei conferinţe de presă.

marți, 29 mai 2012

Liga A Prahova - Unirea va juca barajul cu reprezentanta Bucureștiului

Deși inițial se credea că Unirea Câmpina, teoretic și la doar 3 puncte de a fi promovată și matematic, va juca în fața campioanei județului Buzău, s-a hotărât că echipa condusă de Mărgărit Ciobotaru va evolua în fața campioanei județului București, unde se desfășoară deja playoff-ul pentru determinarea acesteia. Cele mai mari șanse le au patru echipe evoluând în al primul eșalon municipal: Dinamo III București, FC Chitila, AS Termo I și FC Romprim. Celelalte echipe care combat pentru calificare sunt: FC Viitorul, Viitorul Jilava, Săbărelul Ciocoveni și Electroaparataj II. În ultimii doi ani, echipele prahovene au obținut rezultate bune, reușind să promoveze în Liga a III-a. De remarcat prezența câtorva componenți din sezonul trecut ai Prahovei Tomșani, care a promovat în Liga a III-a, în lotul Unirii Câmpina (Bărăgan, Filip, Ion Cojocaru - actual director tehnic al câmpinenilor). Să urmărim casetele tehnice ale meciurilor din ultimele două sezoane:

2009-2010
CSO Plopeni - Gloria Cornești 3-0 (0-0)
Stadion: Concordia (Chiajna)
Au marcat: L. Costache 13, A. Puiuleț 15, Stanciu 55 (pen.)
CSO Plopeni: Plachta - Dicu (78 Cioc), Boca, Stanciu, A. Radu (88 Crăciun) - Ionică, Tătaru, Bunea, L. Costache (72 L. Iordache) - Puiuleț (cpt.) (77 Drugău), Huza. Antrenori: Nouraș Nicorescu si Marius Voicilă.
Gloria Cornești: Moise - Lingurar, Oprea, I. Radu, Pintilie (46 Manole) - Olteanu (38 Lindenberg), I. Stan, S. Negoiță (56 Fl. Grigore), Grama (cpt.) - Matei (70 Movilă), Ghiță. Antrenori: Ion Radu și Daniel Movilă.
Arbitri: Andrei Chivulete - Bogdan Gheorghe, Mircea Grigoriu (toți din București). Observatori: Adrian Râmureanu, Ioan Cristea (București)

2010-2011:

FC Zagon – Prahova Tomșani 4-5 (1-0, 1-1, 4-5, d.l.p)
Stadion: Carpaţi (Braşov). Au marcat: Suciu 11 / Filip 86 (pen.). Au marcat de la loviturile de departajare: Caki, Suciu, Sala/Dorişor, Bărăgan, Filip, Stoica. Au ratat de la loviturile de departajare: R. Iacob, Puşcaşu/-
Zagon: Rusandu – Ceauşel, Kiss, R. Iacob  – Caki, Suciu, Sala, Mate (81 Kulcsar), Puşcaşu – Dobricze (77 Seciu) (104 Forro), Kurtuly.  Antrenor: Attila Szucs.
Prahova: Pânzaru – Isacov (111 Georgescu), Iordache, Aristan (cpt) (91 Iamandi), Filip – Tătaru, M. Mihai (66 Stoica), Bărăgan, Dorişor – Iacob, Cursaru (77 Stroe). Antrenor: Ion Cojocaru.
Arbitri: Bogdan Dumitrache - Mircea Mihai Grigoriu (Bucureşti), Gabriel Boncs (Braşov). Observatori: Stan Prodan (Alexandria) şi Paul Cazan (Bucureşti).

AS Podenii Vechi - Progresul Aluniș 1-0

În clasament conduce cu 65p AS Tufeni, urmată de Victoria Olteni cu 50p și Avântul Bertea cu 46p.

Spicul Poienarii Rali - Victoria Pisculești 2-1

Liderul clasamentului este Victoria Pisculești cu 57p, podiumul fiind completat de Viitorul Crivina 56p și Progresul Puchenii Moșneni cu 52p.

Avântul Boldești - Viitorul II Poienarii Burchi 3-1

Prima poziție este ocupată de Rapid Sălciile cu 66p, urmată de Inter Ciupelnița care a acumulat 58p și Tineretul Berceni cu 57 de puncte strânse

AS Pleașa - Avântul Tomșani 4-1

Gloria Plopu a promovat matematic în Liga A cu 77p. Pe locul 2 se află Voința Vadu Părului cu 61p, iar Voința Ciorani ocupă locul 3 cu 57p.

Dalina Bărcănești - Precizia Breaza 2-7

Pe primul loc se află Precizia Breaza cu 74p, care mai are nevoie de numai 6p pentru a promova. Poziția a doua este ocupată de Tricolor Varnița cu 65p, iar pe 3 se află, cu 63p, Unirea Cocorăștii Colț.

AS Găzarul Surani - Voința Măgurele 7-5

Clasamentul este condus de Intersport Filipești de Târg cu 68p, urmată de AS Găzarul Surani și Brădetul Ștefești, ambele cu 58p.

Liga A Prahova - Partidele de duminică

CS Ceptura - Tinerețea Izvoarele 9-4

Un scor de fotbal-tenis, înregistrat astăzi la Ceptura; în urma acestui scor, echipa oaspete de astăzi și-a definitivat locul în campionat, fiind retrogradată matematic. Marcatorii principali ai meciului de la Ceptura au fost Lascu pentru gazde și Bobeică pentru oaspeți, fiecare cu câte 4 reușite

Dero Ploiești - AFC Brebu 3-1

Hattrick-ul lui Cristian Dumitrache a salvat Dero în mare proporție de la retrogradare, singurele șanse de a clătina acest succes din partea brebenilor revenind prin egalarea la 1 reușită în minutul 25 de experimentatul Vali Bunea. În timp ce Dero a scăpat de ceva emoții, AFC-ul trebuie să lupte până la final pentru a rămâne în primul eșalon.

FC Astra III Ploiești - CS Blejoi-Vispești 0-2

Vispești Blejoi s-a impus cu numai 2-0, în fața Astrei III, prin reușitele semnate de foștii jucători divizionari Cristi Vlad și Bogdan Onuț. Insuficient pentru Vispești, având în vedere cele două înfrângeri în fața Unirii Câmpina. În etapa următoare, Vispeștiul primește vizita micilor petroliști.

Liga A Prahova - Meciurile de vineri și sâmbătă, pe scurt

Petrolul II Ploiești - CSM Câmpina 1-0 (1-0)

Pe „Vega”, micii petroliști au primit replica unui CSM obosit, după o luptă crâncenă în 120 de minute de Cupă, și cu mari probleme de efectiv, Ion Burchi efectuând deplasarea cu exact 11 jucători la dispoziție și având ceva probleme în alcătuirea competitivă a unei formații de joc. Echipa a doua a Petrolului a profitat și a înscris prin tânărul Daniel Iancu, aflat la a treia reușită pentru petroliști. CSM-ul pierde astfel și mai mult teren în fața Petrolistului Boldești, care a ajuns la un avans de 8 puncte în fața trupei patronate de Virgil Guran.

Unirea Câmpina - Progresul Drăgănești 1-0 (0-0)

Astăzi dimineață, liderul Ligii A, Unirea, a primit acasă replica celei de-a șaptea clasate, Progresul Drăgănești, într-un meci contând pentru etapa a XXXI-a a campionatului. La prima vedere ar părea un meci ușor de câștigat pentru câmpineni. Total greșit. Câmpinenii au trebuit să dea o luptă aprigă pentru a obține punctele puse în joc. Ocaziile au fost bune de ambele părți, dar singurul care a reușit să înscrie a fost Liviu Cernea, în minutul 50, pentru gazde. Singurul aspect prin care Progresul s-a remarcat a fost eliminarea justă a lui Zaibert, în minutul 88, după o intrare dură asupra lui Emil Lambă. O victorie importantă, care aduce Unirea la doar 3 puncte de promovarea la baraj.

Petrolistul Boldești - Avântul Măneciu 2-1 (2-0)

Unul din cele mai interesante meciuri ale etapei le-a adus în față pe trupele din Boldești și Măneciu, care se luptă numai pentru o poziție mai bună în clasament. La pauză, gazdele partidei aveau deja un avans de două goluri, înscrise de Alin Dumitrache, în minutul 3, și Costin Pantilimonescu, 28 de minute mai târziu. Elevii lui Dorinel Beznea au reușit să reducă din diferență prin Cruceru în minutul 81, scor la care tabela a înghețat. „Boldeștina” își consolidează poziția pe podium acumulând 69 de puncte, în timp ce Avântul rămâne cu 58 de puncte în cele 31 de meciuri jucate.

Caraimanul Bușteni - CS Păulești 1-2 (0-0)

În meciul disputat astăzi dimineață la Bușteni, singura repriză care a contat a fost repriza secundă. Din păcate pentru elevii echipei lui Petre Gavrilă, gluma se îngroașă, misiunea lor de a rămâne în Liga A fiind una foarte greu de îndeplinit, deoarece șansele lor de supraviețuire au scăzut dramatic după această partidă. Scorul a fost deschis de CS Păulești, care a înscris prin Bogdan Stoica în minutul 69, iar Cristian Vasile a majorat tabela în minutul 85. Reducerea diferenței de către buștenari, prin Vasile Plumb, a contat doar pentru statistică. În timp ce Păuleștiul ocupă a șasea poziție, ultimele 3 etape pot deveni un coșmar pentru buștenari.

Liga a III-a, seria C3 - rezultatele de vineri

Concordia II Chiajna - Chimia Brazi 1-0 (0-0)A înscris: Fl. Răsdan (68 - pen.)
Conpet Ploieşti - CSO Plopeni 5-0 (2-0)
Au înscris: Ruptureanu (14), Dobrinoiu (18, 59, 61), Ciocâlteu (70)
Viitorul Domneşti - ACS Urban Titu 2-1 (0-1)
Au înscris: S. Păuna (70), Teleoacă (90) / M. Ionică (30)
AFC Filipeştii de Pădure - Sportul Studenţesc II 4-1
Au înscris: Băcioiu (15, 75), G. Bociu (35), Cantemir (50) / Fărâmă (60)
FCM Alexandria - Prahova Tomşani 2-1
Au înscris: D. Voicilă (14), Mămăligeanu (62) / Liuba (70)
Argeşul Mihăileşti - Inter Clinceni 0-3

Dunărea Turris Turnu Măgurele - Rapid Clejani nu se dispută
CS Buftea stă, doarece Atletic Fieni s-a retras.

Liga A Prahova - Rezultatele meciurilor de sâmbătă dimineața și vineri

Vineri, 25.05.2012

FC Petrolul II Ploiești - CSM Câmpina 1-0 (1-0)

Petrolul II Ploiești - CSM Câmpina, stadion Vega
Arbitri: Ovidiu Oprea (Ploiești) - Cristinel Damian (Slănic), Laurențiu Dragu (Colceag). Observator: Viorel Băltățeanu

Sâmbătă, 26.05.2012, ora 11:

Caraimanul Bușteni - CS Păulești, stadion Bușteni
Arbitri: Valentin Marinică (Cornu) - Ștefan Călărașu (Câmpina), Mădălina Crăciun (Negoiești). Observator: Alexandru Bădulescu
Unirea Câmpina - Progresul Drăgănești, stadion Rafinărie
Arbitri: Marius Petre (Poenarii Apostoli) - Daniel Bunea (Bușteni), Gabriel Brăilă (Ploiești). Observator: Silviu Pantilimonescu
Petrolistul Boldești - Avântul Măneciu, stadion Viorel Mateianu
Arbitri: Robert Stanciu (Câmpulung Muscel) - Adrian Calestru (Ploiești), Stelian Mălăroiu (Puchenii Moșneni). Observator: Costin Firică

Ora 18:

Unirea Urlați - CS Bănești-Urleta, stadion Sportul Valea Călugărească
Arbitri: Gabriel Cojanu (Văleni de Munte) - Adrian Stoenoiu (Boldești), Andrei Bobeică (Ploiești). Observator: Constantin Niță

Duminică, 27.05.2012, ora 11

Dero Ploiești - AFC Brebu, stadion Petrolul Băicoi
Arbitri: Adrian Illyeș (Ploiești) - Mircea Rusu (Bertea), Diana Florea (Ploiești). Observator: Stelian Achimescu

Astra III Ploiești - CS Vispești Blejoi, stadion Prahova
Arbitri: Laurențiu Piciu - Cătălin Popovici (foto), Louis Oprescu (toți din Ploiești). Observator: Vasile Tabără

CS Ceptura - Tinerețea Izvoarele, stadion Ceptura
Arbitri: Doralin Bârziloiu (Văleni de Munte) - Iulian Roșală (Ploiești), Ionel Gheonea (Urlați). Observator: Florinaș Piciu

Liga A Prahova - Avancronica etapei a XXXI-a

După o luptă crâncenă, Unirea Câmpina s-a detașat la 6 puncte în fruntea clasamentului și este improbabil să se mai producă vreo schimbare în clasament. Unirea va primi, în cadrul acestei etape, replica Progresului Drăgănești, o echipă cu jucători experimentați și care își va vinde scump pielea, neavând nimic de pierdut în acest final de campionat. Etapa este deschisă de cealaltă echipă din Câmpina, CSM, care după 120 de minute în Cupă merge să dispute un meci destul de greu, în fața satelitului FC Petrolul II Ploiești, care va primi ca întotdeauna întăriri de la prima echipă. Probabil derby-ul etapei se va juca pe stadionul „Viorel Mateianu”, unde Petrolistul Boldești primește vizita Avântului din Măneciu, un meci de 1x2, un meci de văzut de orice împătimit al fotbalului. Ar fi de menționat și duelul dintre Dero Ploiești și AFC Brebu, un meci care va decide, probabil, una din formațiile ce se salvează, în cazul unui 12, X-ul neajutând nicio formație în cazul unui rezultat pozitiv al buștenarilor lui Petre Gavrilă, care primesc replica echipei CS Păulești; în acest caz, lupta se reia, rămânând un avans de maxim 4 puncte pentru cele două echipe de pe locurile 13 și 14, Carpați Sinaia revenind și ea în luptă într-un astfel de caz.

Chimia II Vadu Săpat - Carpați Sinaia 0-3
FC Petrolul II Ploiești - CSM Câmpina (în tur, 1-7)
Unirea Câmpina - Progresul Drăgănești (3-1)
Caraimanul Bușteni - CS Păulești (0-4)
Petrolistul Boldești - Avântul Măneciu (2-1)
Unirea Urlați - CS Bănești-Urleta (0-1)
CS Ceptura - Tinerețea Izvoarele (2-0)
Dero Ploiești - AFC Brebu (0-2)
FC Astra III Ploiești - CS Vispești-Blejoi (0-4)

Unirea Teleajen - AS Pleașa, amânat

În clasament, conduce Gloria Plopu cu 74p, urmată la 16 puncte de Voința Vadu Părului iar podiumul este completat de Voința Ciorani care a adunat în cele 28 de etape 54p. La retrogradare se află: CS Șirna - 21p, Viitorul Fulga - 19p, Progresul Bucov - 18p și Prahova II Tomșani - 10p, care este ca și retrogradată în Liga C.

miercuri, 23 mai 2012

Liga a III-a, Seria C3 - avancronica etapei a 29-a

Șansele Chimiei Brazi să promoveze nu mai sunt nici matematice, deoarece în urma înfrângerii cu Conpet Ploiești echipa de lângă combinat a pierdut 3 puncte prețioase, liderul CS Buftea distanțându-se la 7 puncte în fruntea clasamentului cu două etape înainte de final. Vineri, Chimia merge în deplasare la Concordia II Chiajna, a șaptea clasată, urmând apoi duelul cu CS Buftea, la Brazi, când chimiștii vor căuta o victorie care să le aducă moral pentru viitorul sezon. AFC Filipeștii de Pădure va primi, acasă, vizita echipei a II-a a Sportului Studențesc, care a adunat numai 8 puncte și se află în mare căutare de puncte pentru a evita retrogradarea. Tomșaniul efectuează deplasarea la Alexandria, unde va juca cu a opta clasată într-un meci de 1x2.

Liga I: Hamutovski, încă un an la Petrolul

Site-ul FCPetrolul.ro confirmă prelungirea contractului portarului bielorus Vasili Hamutovski cu încă un an. Portarul în vârstă de 33 de ani a evoluat în zece meciuri pentru Petrolul în acest sezon, având un rol esențial în evitarea retrogradării „găzarilor”.

De asemenea, se anunță sosirea în gruparea galben-albaștrilor a fundașului stânga Guilerme Haubert Sitya, în vârstă de 22 de ani, ultima dată la Concordia Chiajna.

Liga A Prahova - Urlațiul, zdrobit de Astra III

Într-o partidă restantă din Liga A Prahova, ce ar fi trebuit disputată în etapa a XXVII-a, Astra III Ploiești, ajutată de satelitul din Giurgiu cu unii componenți ai echipei a doua, a dispus fără probleme de Unirea Urlați, cu scorul de 4-0. Și mai impresionant în această victorie este că toate cele 4 goluri au fost înscrise după pauză. Partida a fost arbitrată de câmpinenii Mihai Amorăriței, asistat de Nicolae Iosif și Dragoș Pantilie.

Sursa foto: Ziarul Prahova

Liga A Prahova - Se dispută restanța Astra III - Urlați

Tot astăzi, de la ora 18, pe stadionul Prahova - Ploiești, se dispută o restanță între Astra III Ploiești și Unirea Urlați, echipe aflate la mijlocul clasamentului. Sperăm că meciul va fi unul interesant de văzut având în vedere că Astra III a învins cu 4-2 în fața CSM-ului din Câmpina, iar Unirea Urlați a avut o pauză mai lungă, după meciul câștigat cu 3-0 la masa verde în fața Chimiei Vadu Săpat.
Este posibil ca satelitul al doilea al echipei ploieștene să primească întăriri de la echipa din Giurgiu, chiar dacă meciul nu este de o importanță deosebită.

Arbitri: Mihai Amorăriței - Nicolae Iosif, Dragoș Pantilie (foto) (toți din Câmpina). Observator: Vasile Radu

Liga B, Seria Est - Etapă intermediară, astăzi

În seria Est a ligii B Prahova, se vor derula astăzi cele nouă partide ale etapei intermediare cu numărul al XXVIII-lea. Partidele se vor derula începând cu ora 18. Liderul Gloria Plopu întâlnește echipa a doua a Progresului din Drăgănești, în timp ce a doua clasată, Prahova Târgșorul Vechi, primește replica fostei prime divizionare prahovene CS Șirna. Lupta pare deja încheiată însă, echipa finanțată de Adrian Bălănescu având un consistent avantaj, de 16 puncte în fața urmăritoarei sale.

Partidele ce se joacă astăzi sunt următoarele:

Gloria Plopu - Progresul II Drăgănești Malamuc (în tur, 1-0)
Prahova Târgșorul Vechi - CS Șirna (2-0)
Avântul Iordăcheanu - CS Brazi (1-3)
Voința Vadu Părului - Sportul Valea Călugărească (1-3)
Avântul Tomșani - Știința Albești (0-2)
Progresul Bucov - Prahova 2010 Tomșani II (2-1)
Voința Ciorani - Viitorul Fulga(4-1)
AS Strejnic - Energia Pietroșani (2-4)

marți, 22 mai 2012

Cupa României, faza județeană, semifinale - rezultate

CS Blejoi-Vispești - Unirea Câmpina 3-1 (1-0)
Stadion: Prahova - Ploiești
Au înscris: Decebal Nae 22, Cristi Vlad 55, 63 / Bogdan Onuț (autogol) 49
Arbitri: Viorel Căunei (Plopeni) - Cristian Lefter (Urlați), Robert Nuțu (Ploiești). Observatori: Decu Crângașu, Stelian Achimescu (Ploiești)

Se poate spune despre acest meci că a fost la discreția jucătorilor din Vispești, Unirea având mai mulți absenți pe motive medicale, precum Ciobanu sau Liviu Cernea. Astfel, Nae a deschis scorul în minutul 22, speranța Unirii revenind odată cu autogolul lui Onuț de la 4 minute după pauză, dar năruindu-se odată cu dubla de senzație a lui Cristi Vlad. Vispești se revanșează pentru meciul pierdut sâmbătă în campionat, acasă, în fața Unirii, și va juca finala împotriva celeilalte echipe câmpinene, CSM.

Petrolistul Boldești - CSM Câmpina 1-2 d.p. (1-0, 1-1)
Stadion: Petrolul - Băicoi
Au înscris: Alin Pîrvu 10 / Iulian Budileanu 80, Radu Burloiu 119
Arbitri: Ionuț Neagu (Poienarii Apostoli) - Emil Mateescu, Andrei Sotir (Ploiești). Observatori: Mihail Ionescu, Teodor Negoiță (Ploiești)

CSM Câmpina este la a doua victorie în prelungiri în Cupă, după meciul cu echipa din al doilea eșalon județean, Precizia Breaza, care probabil va evolua de la anul în Liga A. Revenind la meciul de la Băicoi, scorul a fost deschis în minutul 10 de Alin Pîrvu, avantajul fiind menținut mai bine de o oră de joc. Budileanu a readus egalarea în minutul 80, ajungându-se la prelungiri. În ultimele secvențe ale jocului, Burloiu a înscris pentru 2-1, aducând fericirea în tabăra câmpineană. În finală, CSM va întâlni echipa CS Vispești-Blejoi.